Event list
84 Events
Water Polo
Water Polo
Juniors
Women
Juniors
Women
Russia
Spain
Greece
Volleyball
Volleyball
Women
Women
Turkey
Poland
Serbia
Table Tennis
Team
Women
Women
Germany
Netherlands
Czech Republic
Wrestling
Greco-Roman
-98 kg
Men
-98 kg
Men
Russia
Ukraine
Turkey
France
Water Polo
Water Polo
Juniors
Men
Juniors
Men
Serbia
Spain
Greece
Triathlon
Triathlon
Women
Women
Switzerland
Netherlands
Sweden
Table Tennis
Team
Men
Men
Portugal
France
Austria
Volleyball
Volleyball
Men
Men
Germany
Bulgaria
Russia
Wrestling
Greco-Roman
-130 kg
Men
-130 kg
Men
Turkey
Azerbaijan
Estonia
Belarus
Wrestling
Greco-Roman
-85 kg
Men
-85 kg
Men
Russia
Ukraine
Turkey
Germany
Triathlon
Triathlon
Men
Men
United Kingdom
Portugal
Azerbaijan
Gymnastics
Team all-around
Women
Women
Russia
Germany
Netherlands
Canoeing
K-1 1000 m
Men
Men
Germany
Portugal
Denmark
Gymnastics
Team all-around
Men
Men
Russia
Ukraine
Azerbaijan
Canoeing
C-1 1000 m
Men
Men
Germany
Czech Republic
Hungary
Canoeing
K-2 1000 m
Men
Men
Hungary
Germany
Belarus
Canoeing
C-2 1000 m
Men
Men
Belarus
Russia
Germany
Table Tennis
Singles
Women
Women
Netherlands
Netherlands
Turkey
Canoeing
K-4 1000 m
Men
Men
Hungary
Russia
Belarus
Canoeing
K-1 200 m
Women
Women
Poland
Russia
Hungary
Canoeing
K-1 200 m
Men
Men
Hungary
Sweden
United Kingdom
Canoeing
C-1 200 m
Men
Men
Lithuania
Azerbaijan
Czech Republic
Canoeing
K-2 200 m
Men
Men
Serbia
Germany
Hungary
Canoeing
K-2 200 m
Women
Women
Belarus
Serbia
Ukraine
Table Tennis
Singles
Men
Men
Germany
Belarus
Ukraine
Wrestling
Freestyle
-57 kg
Men
-57 kg
Men
Russia
Germany
Moldova
Turkey
Wrestling
Freestyle
-65 kg
Men
-65 kg
Men
Azerbaijan
Italy
Turkey
Russia
Wrestling
Freestyle
-75 kg
Men
-75 kg
Men
Russia
Turkey
Azerbaijan
Georgia
Wrestling
Freestyle
-97 kg
Men
-97 kg
Men
Azerbaijan
Georgia
Ukraine
Russia
Rhythmic Gymnastics
Team all-around
Women
Women
Russia
Israel
Belarus
Wrestling
Freestyle
-125 kg
Men
-125 kg
Men
Turkey
Belarus
Georgia
Azerbaijan
Wrestling
Freestyle
-86 kg
Men
-86 kg
Men
Russia
Moldova
Poland
Georgia
Cycling
Individual Time Trial
Men
Men
Belarus
Netherlands
Spain
Gymnastics
Individual all-around
Men
Men
Ukraine
Azerbaijan
Russia
Gymnastics
Individual all-around
Women
Women
Russia
Switzerland
Netherlands
Taekwondo
Heavyweight
+67 kg
Women
+67 kg
Women
France
Serbia
Croatia
Russia
Taekwondo
Heavyweight
+80 kg
Men
+80 kg
Men
Azerbaijan
Russia
Croatia
Spain
Rhythmic Gymnastics
Individual all-around
Women
Women
Russia
Russia
Belarus
Gymnastics
Floor
Men
Men
Spain
Germany
Russia
Gymnastics
Vault
Women
Women
Switzerland
Russia
Netherlands
Gymnastics
Pommel Horse
Men
Men
Slovenia
Azerbaijan
United Kingdom
Gymnastics
Uneven Bars
Women
Women
Russia
Germany
Romania
Gymnastics
Rings
Men
Men
Greece
Russia
Turkey
Gymnastics
Vault
Men
Men
Ukraine
Netherlands
Azerbaijan
Gymnastics
Balance Beam
Women
Women
Netherlands
Romania
Switzerland
Gymnastics
Parallel Bars
Men
Men
Azerbaijan
Russia
Romania
Gymnastics
Floor
Women
Women
Switzerland
Russia
Netherlands
Gymnastics
Horizontal Bar
Men
Men
Germany
Greece
Russia
Cycling
Road Race
Men
Men
Spain
Ukraine
Czech Republic
Track & Field
Team
Slovakia
Austria
Israel
Fencing
Individual Épee
Women
Women
Romania
Russia
Estonia
Romania
Fencing
Individual Sabre
Men
Men
Ukraine
Romania
Italy
Italy
Basketball
Basketball 3x3
Women
Women
Russia
Ukraine
Spain
Basketball
Basketball 3x3
Men
Men
Russia
Spain
Serbia
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Juniors
Men
Juniors
Men
United Kingdom
Italy
Russia
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Juniors
Women
Juniors
Women
Russia
Netherlands
United Kingdom
Fencing
Individual Épee
Men
Men
France
Russia
France
Norway
Fencing
Individual Foil
Women
Women
Italy
Russia
Russia
Italy
Football
Beach Soccer
Men
Men
Russia
Italy
Portugal
Swimming
100 m Freestyle
Juniors
Women
Juniors
Women
Netherlands
Russia
Russia
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay Mixed
Juniors
Juniors
Russia
United Kingdom
Germany
Fencing
Individual Foil
Men
Men
Italy
Russia
France
Italy
Fencing
Individual Sabre
Women
Women
Poland
Azerbaijan
Azerbaijan
France
Judo
Half-lightweight
66 kg
Men
66 kg
Men
Russia
France
Russia
Germany
Judo
Half-lightweight
52 kg
Women
52 kg
Women
Romania
France
Russia
Germany
Swimming
100 m Freestyle
Juniors
Men
Juniors
Men
United Kingdom
Italy
Russia
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Juniors
Men
Juniors
Men
Russia
United Kingdom
Germany
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Juniors
Women
Juniors
Women
Russia
Netherlands
United Kingdom
Fencing
Team Épee
Women
Women
Romania
Estonia
Italy
Fencing
Team Sabre
Men
Men
Italy
Romania
Germany
Fencing
Team Foil
Women
Women
Russia
France
Italy
Judo
Half-middleweight
63 kg
Women
63 kg
Women
Germany
Slovenia
Israel
France
Judo
Half-middleweight
81 kg
Men
81 kg
Men
Georgia
Russia
Germany
France
Swimming
4 * 100 m Medley Relay Mixed
Juniors
Juniors
Russia
United Kingdom
Germany
Fencing
Team Épee
Men
Men
France
Russia
Italy
Fencing
Team Sabre
Women
Women
Ukraine
Italy
Russia
Fencing
Team Foil
Men
Men
United Kingdom
Italy
Russia
Judo
Heavyweight
+78 kg
Women
+78 kg
Women
France
Germany
Turkey
Ukraine
Judo
Heavyweight
+100 kg
Men
+100 kg
Men
Georgia
Israel
Russia
Ukraine
Swimming
400 m Individual Medley
Juniors
Men
Juniors
Men
Russia
Russia
Poland
Swimming
50 m Freestyle
Juniors
Men
Juniors
Men
Israel
Italy
Russia
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Juniors
Women
Juniors
Women
Russia
Netherlands
United Kingdom
Judo
Team
Men
Men
France
Georgia
Ukraine
Russia
Judo
Team
Women
Women
France
Germany
Italy
Slovenia