Event list
302 Events
Archery
Team
Men
Men
Italy
USA
South Korea
Shooting
10 m Air rifle
Women
Women
China
Poland
China
Shooting
10 m Air pistol
Men
Men
South Korea
Italy
Serbia
Weightlifting
Weightlifting
48 kg
Women
48 kg
Women
China
Japan
North Korea
Equestrian
Individual Eventing
Germany
Sweden
Germany
Equestrian
Team Eventing
Germany
United Kingdom
New Zealand
Cycling
Road Race
Men
Men
Kazakhstan
Colombia
Norway
Fencing
Individual Foil
Women
Women
Italy
Italy
Italy
Judo
Extra-lightweight
48 kg
Women
48 kg
Women
Brazil
Romania
Belgium
Hungary
Judo
Extra-lightweight
60 kg
Men
60 kg
Men
Russia
Japan
Uzbekistan
Brazil
Swimming
400 m Individual Medley
Men
Men
USA
Brazil
Japan
Swimming
400 m Freestyle
Men
Men
China
South Korea
USA
Swimming
400 m Individual Medley
Women
Women
China
USA
China
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Women
Women
Australia
Netherlands
USA
Weightlifting
Weightlifting
56 kg
Men
56 kg
Men
North Korea
China
Azerbaijan
Shooting
10 m Air pistol
Women
Women
China
France
Ukraine
Cycling
Road Race
Women
Women
Netherlands
United Kingdom
Russia
Weightlifting
Weightlifting
53 kg
Women
53 kg
Women
Kazakhstan
Taiwan (Rep. of China)
Moldova
Shooting
Skeet
Women
Women
USA
China
Slovakia
Fencing
Individual Sabre
Men
Men
Hungary
Italy
Russia
Archery
Team
Women
Women
South Korea
China
Japan
Diving
3 m Synchronized Springboard
Women
Women
China
USA
Canada
Judo
Half-lightweight
52 kg
Women
52 kg
Women
North Korea
Cuba
France
Italy
Judo
Half-lightweight
66 kg
Men
66 kg
Men
Georgia
Hungary
Japan
South Korea
Swimming
100 m Butterfly
Women
Women
USA
China
Australia
Swimming
100 m Breaststroke
Men
Men
South Africa
Australia
USA
Swimming
400 m Freestyle
Women
Women
France
USA
United Kingdom
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Men
Men
France
USA
Russia
Weightlifting
Weightlifting
62 kg
Men
62 kg
Men
North Korea
Colombia
Indonesia
Weightlifting
Weightlifting
58 kg
Women
58 kg
Women
China
Thailand
Ukraine
Shooting
10 m Air rifle
Men
Men
Romania
Italy
India
Diving
10 m Synchronized Platform
Men
Men
China
Mexico
USA
Fencing
Individual Épee
Women
Women
Ukraine
Germany
China
Judo
Lightweight
57 kg
Women
57 kg
Women
Japan
Romania
USA
France
Judo
Lightweight
73 kg
Men
73 kg
Men
Russia
Japan
Mongolia
France
Gymnastics
Team all-around
Men
Men
China
Japan
United Kingdom
Swimming
200 m Freestyle
Men
Men
France
China
South Korea
Swimming
100 m Backstroke
Women
Women
USA
Australia
Japan
Swimming
100 m Backstroke
Men
Men
USA
USA
Japan
Swimming
100 m Breaststroke
Women
Women
Lithuania
USA
Japan
Weightlifting
Weightlifting
69 kg
Men
69 kg
Men
China
Indonesia
Romania
Weightlifting
Weightlifting
63 kg
Women
63 kg
Women
Kazakhstan
Russia
Canada
Table Tennis
Singles
Women
Women
China
China
Singapore
Tennis
Doubles
Men
Men
USA
France
France
Tennis
Doubles
Women
Women
USA
Czech Republic
Russia
Shooting
Skeet
Men
Men
USA
Denmark
Qatar
Diving
10 m Synchronized Platform
Women
Women
China
Mexico
Canada
Canoeing
C-1 Slalom
Men
Men
France
Germany
Slovakia
Fencing
Individual Foil
Men
Men
China
Egypt
South Korea
Judo
Half-middleweight
63 kg
Women
63 kg
Women
Slovenia
China
Japan
France
Judo
Half-middleweight
81 kg
Men
81 kg
Men
South Korea
Germany
Canada
Russia
Gymnastics
Team all-around
Women
Women
USA
Russia
Romania
Swimming
200 m Freestyle
Women
Women
USA
France
Australia
Swimming
200 m Butterfly
Men
Men
South Africa
USA
Japan
Table Tennis
Singles
Men
Men
China
China
Germany
Swimming
200 m Individual Medley
Women
Women
China
Australia
USA
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Men
Men
USA
France
China
Badminton
Mixed Doubles
China
China
Denmark
Weightlifting
Weightlifting
77 kg
Men
77 kg
Men
China
China
Cuba
Weightlifting
Weightlifting
69 kg
Women
69 kg
Women
North Korea
Romania
Belarus
Rowing
Pair
Women
Women
United Kingdom
Australia
New Zealand
Rowing
Quadruple Sculls (4x)
Women
Women
Ukraine
Germany
USA
Fencing
Individual Épee
Men
Men
Venezuela
Norway
South Korea
Rowing
Eight (8+)
Men
Men
Germany
Canada
United Kingdom
Cycling
Individual Time Trial
Women
Women
USA
Germany
Russia
Cycling
Individual Time Trial
Men
Men
United Kingdom
Germany
United Kingdom
Shooting
25 m Pistol
Women
Women
South Korea
China
Ukraine
Diving
3 m Synchronized Springboard
Men
Men
China
Russia
USA
Canoeing
K-1 Slalom
Men
Men
Italy
Czech Republic
Germany
Fencing
Individual Sabre
Women
Women
South Korea
Russia
Ukraine
Judo
Middleweight
70 kg
Women
70 kg
Women
France
Germany
Colombia
Netherlands
Judo
Middleweight
90 kg
Men
90 kg
Men
South Korea
Cuba
Greece
Japan
Gymnastics
Individual all-around
Men
Men
Japan
Germany
USA
Badminton
Doubles
Women
Women
China
Japan
Russia
Swimming
200 m Breaststroke
Men
Men
Hungary
United Kingdom
Japan
Swimming
200 m Butterfly
Women
Women
China
Spain
Japan
Swimming
100 m Freestyle
Men
Men
USA
Australia
Canada
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Women
Women
USA
Australia
France
Archery
Individual
Women
Women
South Korea
Mexico
Mexico
Badminton
Doubles
Men
Men
China
Denmark
South Korea
Fencing
Team Foil
Women
Women
Italy
Russia
South Korea
Equestrian
Team Dressage
United Kingdom
Germany
Netherlands
Tennis
Singles
Men
Men
United Kingdom
Switzerland
Argentina
Tennis
Singles
Women
Women
USA
Russia
Belarus
Tennis
Mixed Doubles
Belarus
United Kingdom
USA
Rowing
Double Sculls (2x)
Men
Men
New Zealand
Italy
Slovenia
Rowing
Lightweight Four (L4x)
Men
Men
South Africa
United Kingdom
Denmark
Badminton
Singles
Women
Women
China
China
India
Rowing
Eight (8+)
Women
Women
USA
Canada
Netherlands
Shooting
Double trap
Men
Men
United Kingdom
Sweden
Russia
Canoeing
C-2 Slalom
Men
Men
United Kingdom
United Kingdom
Slovakia
Judo
Half-heavyweight
78 kg
Women
78 kg
Women
USA
United Kingdom
France
Brazil
Canoeing
K-1 Slalom
Women
Women
France
Australia
Spain
Judo
Half-heavyweight
100 kg
Men
100 kg
Men
Russia
Mongolia
Germany
Netherlands
Gymnastics
Individual all-around
Women
Women
USA
Russia
Russia
Badminton
Singles
Men
Men
China
Malaysia
China
Cycling
Team Sprint
Women
Women
Germany
China
Australia
Cycling
Team Sprint
Men
Men
United Kingdom
France
Germany
Swimming
200 m Breaststroke
Women
Women
USA
Japan
Russia
Swimming
200 m Backstroke
Men
Men
USA
Japan
USA
Swimming
200 m Individual Medley
Men
Men
USA
USA
Hungary
Swimming
100 m Freestyle
Women
Women
Netherlands
Belarus
China
Archery
Individual
Men
Men
South Korea
Japan
China
Weightlifting
Weightlifting
85 kg
Men
85 kg
Men
Poland
Russia
Iran
Weightlifting
Weightlifting
75 kg
Women
75 kg
Women
Kazakhstan
Russia
Belarus
Fencing
Team Sabre
Men
Men
South Korea
Romania
Italy
Rowing
Quadruple Sculls (4x)
Men
Men
Germany
Croatia
Australia
Rowing
Pair
Men
Men
New Zealand
France
United Kingdom
Football
Football
Women
Women
USA
Japan
Canada
Shooting
50 m Rifle Prone
Men
Men
Belarus
Belgium
Slovenia
Rowing
Double Sculls (2x)
Women
Women
United Kingdom
Australia
Poland
Rowing
Single Sculls (1x)
Men
Men
New Zealand
Czech Republic
United Kingdom
Shooting
25 m Rapid Fire Pistol
Men
Men
Cuba
India
China
Trampolining
Trampoline
Men
Men
China
Russia
China
Judo
Heavyweight
+78 kg
Women
+78 kg
Women
Cuba
Japan
United Kingdom
China
Judo
Heavyweight
+100 kg
Men
+100 kg
Men
France
Russia
Brazil
Germany
Cycling
4000 m Team Pursuit
Men
Men
United Kingdom
Australia
New Zealand
Cycling
Keirin
Women
Women
United Kingdom
China
Hong Kong
Track & Field
Heptathlon
Women
Women
United Kingdom
Germany
Russia
Swimming
200 m Backstroke
Women
Women
USA
Russia
USA
Swimming
100 m Butterfly
Men
Men
USA
South Africa
Russia
Swimming
800 m Freestyle
Women
Women
USA
Spain
United Kingdom
Swimming
50 m Freestyle
Men
Men
France
USA
Brazil
Track & Field
Shot Put
Men
Men
Poland
Germany
USA
Track & Field
10000 m
Women
Women
Ethiopia
Kenya
Kenya
Weightlifting
Weightlifting
94 kg
Men
94 kg
Men
Kazakhstan
Russia
Moldova
Triathlon
Triathlon
Women
Women
Switzerland
Sweden
Australia
Fencing
Team Épee
Women
Women
China
South Korea
USA
Field Hockey
Field Hockey
Women
Women
Netherlands
Argentina
United Kingdom
Rowing
Coxed four(4+)
Men
Men
United Kingdom
Australia
USA
Rowing
Lightweight Double Sculls (L2x)
Women
Women
United Kingdom
China
Greece
Football
Football
Men
Men
Mexico
Brazil
South Korea
Rowing
Lightweight Double Sculls (L2x)
Men
Men
Denmark
United Kingdom
New Zealand
Rowing
Single Sculls (1x)
Women
Women
Czech Republic
Denmark
Australia
Shooting
50 m Rifle 3 Positions
Women
Women
USA
Serbia
Czech Republic
Table Tennis
Team
Women
Women
China
Japan
Singapore
Shooting
Trap
Women
Women
Italy
Slovakia
France
Trampolining
Trampoline
Women
Women
Canada
China
China
Track & Field
20 km Race Walk
Men
Men
China
Guatemala
China
Cycling
3000 m Team Pursuit
Women
Women
United Kingdom
USA
Canada
Track & Field
Discus Throw
Women
Women
Croatia
Russia
China
Swimming
50 m Freestyle
Women
Women
Netherlands
Belarus
Netherlands
Swimming
1500 m Freestyle
Men
Men
China
Canada
Tunisia
Track & Field
Long Jump
Men
Men
United Kingdom
Australia
USA
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Women
Women
USA
Australia
Japan
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Men
Men
USA
Japan
Australia
Track & Field
10000 m
Men
Men
United Kingdom
USA
Ethiopia
Track & Field
100 m
Women
Women
Jamaica
USA
Jamaica
Sailing
Keelboat / Star
Men
Men
Sweden
United Kingdom
Brazil
Sailing
One Person Dinghy / Finn
Men
Men
United Kingdom
Denmark
France
Wrestling
Greco-Roman
-55 kg
Men
-55 kg
Men
Iran
Azerbaijan
Hungary
Russia
Wrestling
Greco-Roman
66-74 kg
Men
66-74 kg
Men
Russia
Armenia
Lithuania
Azerbaijan
Gymnastics
Floor
Men
Men
China
Japan
Russia
Gymnastics
Pommel Horse
Men
Men
Hungary
United Kingdom
United Kingdom
Gymnastics
Vault
Women
Women
Romania
USA
Russia
Weightlifting
Weightlifting
+75 kg
Women
+75 kg
Women
China
Russia
Armenia
Table Tennis
Team
Men
Men
China
South Korea
Germany
Fencing
Team Foil
Men
Men
Italy
Japan
Germany
Field Hockey
Field Hockey
Men
Men
Germany
Netherlands
Australia
Track & Field
Marathon
Women
Women
Ethiopia
Kenya
Russia
Equestrian
Team Jumping
United Kingdom
Netherlands
Saudi Arabia
Shooting
50 m Pistol
Men
Men
South Korea
South Korea
China
Water Polo
Water Polo
Women
Women
USA
Spain
Australia
Beach Volleyball
Beach Volleyball
Women
Women
USA
USA
Brazil
Cycling
Omnium
Men
Men
Denmark
France
United Kingdom
Diving
3 m Springboard
Women
Women
China
China
Mexico
Track & Field
Triple Jump
Women
Women
Kazakhstan
Colombia
Ukraine
Track & Field
Hammer Throw
Men
Men
Hungary
Slovenia
Japan
Boxing
Bantamweight
52-56 kg
Men
52-56 kg
Men
United Kingdom
Ireland
Japan
Cuba
Track & Field
400 m
Women
Women
USA
United Kingdom
USA
Track & Field
3000 m Steeplechase
Men
Men
Kenya
France
Kenya
Boxing
Heavyweight
81-91 kg
Men
81-91 kg
Men
Ukraine
Italy
Azerbaijan
Bulgaria
Track & Field
100 m
Men
Men
Jamaica
Jamaica
USA
Sailing
One Person Dinghy / Laser
Men
Men
Australia
Cyprus
Sweden
Sailing
One Person Dinghy / Laser Radial
Women
Women
China
Netherlands
Belgium
Wrestling
Greco-Roman
55-60 kg
Men
55-60 kg
Men
Iran
Georgia
Russia
Japan
Wrestling
Greco-Roman
74-84 kg
Men
74-84 kg
Men
Russia
Egypt
Kazakhstan
Poland
Wrestling
Greco-Roman
96-120 kg
Men
96-120 kg
Men
Cuba
Estonia
Turkey
Sweden
Gymnastics
Rings
Men
Men
Brazil
China
Italy
Gymnastics
Vault
Men
Men
South Korea
Russia
Ukraine
Gymnastics
Uneven Bars
Women
Women
Russia
China
United Kingdom
Weightlifting
Weightlifting
105 kg
Men
105 kg
Men
Ukraine
Iran
Poland
Shooting
50 m Rifle 3 Positions
Men
Men
Italy
South Korea
USA
Shooting
Trap
Men
Men
Croatia
Italy
Kuwait
Cycling
Individual Sprint
Men
Men
United Kingdom
France
Australia
Beach Volleyball
Beach Volleyball
Men
Men
Germany
Brazil
Latvia
Track & Field
Pole Vault
Women
Women
USA
Cuba
Russia
Track & Field
Shot Put
Women
Women
New Zealand
Russia
China
Boxing
Lightweight
56-60 kg
Men
56-60 kg
Men
Ukraine
South Korea
Lithuania
Cuba
Track & Field
400 m Hurdles
Men
Men
Dominican Republic
USA
Puerto Rico
Track & Field
3000 m Steeplechase
Women
Women
Russia
Tunisia
Ethiopia
Track & Field
400 m
Men
Men
Grenada
Dominican Republic
Trinidad & Tobago
Boxing
Middleweight
69-75 kg
Men
69-75 kg
Men
Japan
Brazil
Uzbekistan
United Kingdom
Boxing
Super heavyweight
+91 kg
Men
+91 kg
Men
United Kingdom
Italy
Kazakhstan
Azerbaijan
Sailing
Sailboard / RS:X
Men
Men
Netherlands
United Kingdom
Poland
Sailing
Sailboard / RS:X
Women
Women
Spain
Finland
Poland
Wrestling
Greco-Roman
60-66 kg
Men
60-66 kg
Men
South Korea
Hungary
Georgia
France
Wrestling
Greco-Roman
84-96 kg
Men
84-96 kg
Men
Iran
Russia
Armenia
Sweden
Gymnastics
Floor
Women
Women
USA
Romania
Russia
Gymnastics
Parallel Bars
Men
Men
China
Germany
France
Gymnastics
Horizontal Bar
Men
Men
Netherlands
Germany
China
Gymnastics
Balance Beam
Women
Women
China
China
USA
Weightlifting
Weightlifting
+105 kg
Men
+105 kg
Men
Iran
Iran
Russia
Handball
Handball
Women
Women
Norway
Montenegro
Spain
Equestrian
Individual Dressage
United Kingdom
Netherlands
United Kingdom
Triathlon
Triathlon
Men
Men
United Kingdom
Spain
United Kingdom
Volleyball
Volleyball
Women
Women
Brazil
USA
Japan
Basketball
Basketball
Women
Women
USA
France
Australia
Synchronized Swimming
Duet
Women
Women
Russia
Spain
China
Cycling
Omnium
Women
Women
United Kingdom
USA
Australia
Cycling
Individual Sprint
Women
Women
Australia
United Kingdom
China
Cycling
Keirin
Men
Men
United Kingdom
Germany
New Zealand
Netherlands
Track & Field
High Jump
Men
Men
Russia
USA
Canada
United Kingdom
Qatar
Diving
3 m Springboard
Men
Men
Russia
China
China
Track & Field
Discus Throw
Men
Men
Germany
Iran
Estonia
Boxing
Flyweight
49-52 kg
Men
49-52 kg
Men
Cuba
Mongolia
Ireland
Russia
Track & Field
100 m Hurdles
Women
Women
Australia
USA
USA
Track & Field
1500 m
Men
Men
Algeria
USA
Morocco
Boxing
Welterweight
64-69 kg
Men
64-69 kg
Men
Kazakhstan
United Kingdom
Russia
Ukraine
Sailing
Skiff / 49er
Australia
New Zealand
Denmark
Wrestling
Freestyle
-48 kg
Women
-48 kg
Women
Japan
Azerbaijan
USA
Canada
Wrestling
Freestyle
55-63 kg
Women
55-63 kg
Women
Japan
China
Russia
Mongolia
Canoeing
C-1 1000 m
Men
Men
Germany
Spain
Canada
Canoeing
K-1 1000 m
Men
Men
Norway
Canada
Germany
Canoeing
K-4 500 m
Women
Women
Hungary
Germany
Belarus
Canoeing
K-2 1000 m
Men
Men
Hungary
Portugal
Germany
Handball
Handball
Men
Men
France
Sweden
Croatia
Equestrian
Individual Jumping
Switzerland
Netherlands
Ireland
Track & Field
Decathlon
Men
Men
USA
USA
Cuba
Basketball
Basketball
Men
Men
USA
Spain
Russia
Volleyball
Volleyball
Men
Men
Russia
Brazil
Italy
Water Polo
Water Polo
Men
Men
Croatia
Italy
Serbia
Track & Field
Long Jump
Women
Women
USA
Russia
USA
Boxing
Light flyweight
-49 kg
Men
-49 kg
Men
China
Thailand
Ireland
Russia
Track & Field
400 m Hurdles
Women
Women
Russia
USA
Czech Republic
Track & Field
200 m
Women
Women
USA
Jamaica
USA
Track & Field
110 m Hurdles
Men
Men
USA
USA
Jamaica
Boxing
Light welterweight
60-64 kg
Men
60-64 kg
Men
Cuba
Ukraine
Italy
Mongolia
Taekwondo
Flyweight
49 kg
Women
49 kg
Women
China
Spain
Thailand
Croatia
Taekwondo
Flyweight
58 kg
Men
58 kg
Men
Spain
South Korea
Russia
Colombia
Boxing
Light heavyweight
75-81 kg
Men
75-81 kg
Men
Russia
Kazakhstan
Brazil
Ukraine
Wrestling
Freestyle
48-55 kg
Women
48-55 kg
Women
Japan
Canada
Colombia
Azerbaijan
Wrestling
Freestyle
63-72 kg
Women
63-72 kg
Women
Russia
Bulgaria
Kazakhstan
Spain
Canoeing
K-1 500 m
Women
Women
Hungary
Ukraine
South Africa
Canoeing
K-4 1000 m
Men
Men
Australia
Hungary
Czech Republic
Canoeing
C-2 1000 m
Men
Men
Germany
Belarus
Russia
Canoeing
K-2 500 m
Women
Women
Germany
Hungary
Poland
Open water swimming
10 km Open Water
Women
Women
Hungary
USA
Italy
Boxing
Flyweight
48-51 kg
Women
48-51 kg
Women
United Kingdom
China
India
USA
Boxing
Lightweight
57-60 kg
Women
57-60 kg
Women
Ireland
Russia
Tajikistan
Brazil
Boxing
Middleweight
69-75 kg
Women
69-75 kg
Women
USA
Russia
Kazakhstan
China
Diving
10 m Platform
Women
Women
China
Australia
Malaysia
Track & Field
Triple Jump
Men
Men
USA
USA
Italy
Track & Field
800 m
Men
Men
Kenya
Botswana
Kenya
Track & Field
200 m
Men
Men
Jamaica
Jamaica
Jamaica
Track & Field
Javelin Throw
Women
Women
Czech Republic
Germany
Germany
Taekwondo
Lightweight
57 kg
Women
57 kg
Women
United Kingdom
China
France
Taiwan (Rep. of China)
Taekwondo
Lightweight
68 kg
Men
68 kg
Men
Turkey
Iran
USA
Afghanistan
Sailing
Two Person Dinghy / 470
Men
Men
Australia
United Kingdom
Argentina
Sailing
Two Person Dinghy / 470
Women
Women
New Zealand
United Kingdom
Netherlands
Wrestling
Freestyle
-55 kg
Men
-55 kg
Men
Russia
Georgia
Japan
North Korea
Wrestling
Freestyle
66-74 kg
Men
66-74 kg
Men
USA
Iran
Uzbekistan
Russia
Open water swimming
10 km Open Water
Men
Men
Tunisia
Germany
Canada
Synchronized Swimming
Team
Women
Women
Russia
China
Spain
Cycling
BMX Race
Women
Women
Colombia
New Zealand
Netherlands
Cycling
BMX Race
Men
Men
Latvia
Australia
Colombia
Track & Field
Pole Vault
Men
Men
France
Germany
Germany
Track & Field
Hammer Throw
Women
Women
Russia
Poland
Germany
Track & Field
5000 m
Women
Women
Ethiopia
Kenya
Ethiopia
Track & Field
4 x 100 m Relay
Women
Women
USA
Jamaica
Ukraine
Track & Field
1500 m
Women
Women
Turkey
Turkey
Bahrain
Track & Field
4 x 400 m Relay
Men
Men
Bahamas
USA
Trinidad & Tobago
Taekwondo
Middleweight
67 kg
Women
67 kg
Women
South Korea
Turkey
USA
Germany
Taekwondo
Middleweight
80 kg
Men
80 kg
Men
Argentina
Spain
United Kingdom
Italy
Sailing
Keelboat / Elliott 6 m
Women
Women
Spain
Australia
Finland
Track & Field
50 km Race Walk
Men
Men
Russia
Australia
China
Wrestling
Freestyle
55-60 kg
Men
55-60 kg
Men
Azerbaijan
Russia
USA
India
Wrestling
Freestyle
74-84 kg
Men
74-84 kg
Men
Azerbaijan
Puerto Rico
Georgia
Iran
Wrestling
Freestyle
96-120 kg
Men
96-120 kg
Men
Uzbekistan
Georgia
Iran
Russia
Canoeing
C-1 200 m
Men
Men
Ukraine
Lithuania
Russia
Canoeing
K-1 200 m
Men
Men
United Kingdom
Spain
Canada
Canoeing
K-1 200 m
Women
Women
New Zealand
Ukraine
Hungary
Canoeing
K-2 200 m
Men
Men
Russia
Belarus
United Kingdom
Diving
10 m Platform
Men
Men
USA
China
United Kingdom
Cycling
Mountain bike
Women
Women
France
Germany
USA
Modern Pentathlon
Modern Pentathlon
Men
Men
Czech Republic
China
Hungary
Rhythmic Gymnastics
Individual all-around
Women
Women
Russia
Russia
Belarus
Track & Field
20 km Race Walk
Women
Women
Russia
Russia
China
Track & Field
High Jump
Women
Women
Russia
USA
Russia
Track & Field
Javelin Throw
Men
Men
Trinidad & Tobago
Ukraine
Finland
Track & Field
5000 m
Men
Men
United Kingdom
Ethiopia
Kenya
Track & Field
800 m
Women
Women
Russia
South Africa
Russia
Track & Field
4 x 400 m Relay
Women
Women
USA
Russia
Jamaica
Track & Field
4 x 100 m Relay
Men
Men
Jamaica
USA
Trinidad & Tobago
Taekwondo
Heavyweight
+67 kg
Women
+67 kg
Women
Serbia
France
Russia
Mexico
Taekwondo
Heavyweight
+80 kg
Men
+80 kg
Men
Italy
Gabon
Cuba
China
Wrestling
Freestyle
60-66 kg
Men
60-66 kg
Men
Japan
India
Kazakhstan
Cuba
Wrestling
Freestyle
84-96 kg
Men
84-96 kg
Men
USA
Ukraine
Georgia
Azerbaijan
Track & Field
Marathon
Men
Men
Uganda
Kenya
Kenya
Modern Pentathlon
Modern Pentathlon
Women
Women
Lithuania
United Kingdom
Brazil
Cycling
Mountain bike
Men
Men
Czech Republic
Switzerland
Italy
Rhythmic Gymnastics
Team all-around
Women
Women
Russia
Belarus
Italy