Event list
302 Events
Shooting
10 m Air rifle
Women
Women
Czech Republic
Russia
Croatia
Weightlifting
Weightlifting
48 kg
Women
48 kg
Women
China
Turkey
Taiwan (Rep. of China)
Shooting
10 m Air pistol
Men
Men
China
South Korea
USA
Cycling
Road Race
Men
Men
Spain
Italy
Switzerland
Fencing
Individual Sabre
Women
Women
USA
USA
USA
Judo
Extra-lightweight
60 kg
Men
60 kg
Men
South Korea
Austria
Uzbekistan
Netherlands
Judo
Extra-lightweight
48 kg
Women
48 kg
Women
Romania
Cuba
Argentina
Japan
Shooting
10 m Air pistol
Women
Women
China
Russia
Georgia
Swimming
400 m Individual Medley
Men
Men
USA
Hungary
USA
Swimming
400 m Freestyle
Men
Men
South Korea
China
USA
Swimming
400 m Individual Medley
Women
Women
Australia
Zimbabwe
USA
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Women
Women
Netherlands
USA
Australia
Diving
3 m Synchronized Springboard
Women
Women
China
Russia
Germany
Cycling
Road Race
Women
Women
United Kingdom
Sweden
Italy
Fencing
Individual Épee
Men
Men
Italy
France
Spain
Shooting
Trap
Men
Men
Czech Republic
Italy
Russia
Weightlifting
Weightlifting
53 kg
Women
53 kg
Women
Thailand
South Korea
Belarus
Archery
Team
Women
Women
South Korea
China
France
Judo
Half-lightweight
52 kg
Women
52 kg
Women
China
North Korea
Algeria
Japan
Judo
Half-lightweight
66 kg
Men
66 kg
Men
Japan
France
Cuba
North Korea
Weightlifting
Weightlifting
56 kg
Men
56 kg
Men
China
Vietnam
Indonesia
Equestrian
Individual Eventing
Germany
USA
United Kingdom
Equestrian
Team Eventing
Germany
Australia
United Kingdom
Shooting
10 m Air rifle
Men
Men
India
China
Finland
Badminton
Doubles
Women
Women
China
South Korea
China
Swimming
100 m Butterfly
Women
Women
Australia
USA
Australia
Swimming
100 m Breaststroke
Men
Men
Japan
Norway
France
Swimming
400 m Freestyle
Women
Women
United Kingdom
USA
United Kingdom
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Men
Men
USA
France
Australia
Diving
10 m Synchronized Platform
Men
Men
China
Germany
Russia
Fencing
Individual Foil
Women
Women
Italy
South Korea
Italy
Shooting
Trap
Women
Women
Finland
Slovakia
USA
Weightlifting
Weightlifting
58 kg
Women
58 kg
Women
China
Russia
North Korea
Archery
Team
Men
Men
South Korea
Italy
China
Judo
Lightweight
73 kg
Men
73 kg
Men
Azerbaijan
South Korea
Tajikistan
Brazil
Judo
Lightweight
57 kg
Women
57 kg
Women
Italy
Netherlands
Brazil
China
Weightlifting
Weightlifting
62 kg
Men
62 kg
Men
China
Colombia
Indonesia
Shooting
50 m Pistol
Men
Men
South Korea
China
Russia
Gymnastics
Team all-around
Men
Men
China
Japan
USA
Swimming
200 m Freestyle
Men
Men
USA
South Korea
USA
Swimming
100 m Backstroke
Women
Women
USA
Zimbabwe
USA
Swimming
100 m Backstroke
Men
Men
USA
USA
Australia
Russia
Swimming
100 m Breaststroke
Women
Women
Australia
USA
Austria
Fencing
Individual Sabre
Men
Men
China
France
Romania
Diving
10 m Synchronized Platform
Women
Women
China
Australia
Mexico
Shooting
Double trap
Men
Men
USA
Italy
China
Weightlifting
Weightlifting
63 kg
Women
63 kg
Women
North Korea
Kazakhstan
Taiwan (Rep. of China)
Canoeing
K-1 Slalom
Men
Men
Germany
France
Togo
Canoeing
C-1 Slalom
Men
Men
Slovakia
United Kingdom
Australia
Wrestling
Greco-Roman
-55 kg
Men
-55 kg
Men
Russia
Azerbaijan
Armenia
South Korea
Wrestling
Greco-Roman
55-60 kg
Men
55-60 kg
Men
Russia
Azerbaijan
Kazakhstan
Kyrgyzstan
Judo
Half-middleweight
81 kg
Men
81 kg
Men
Germany
South Korea
Brazil
Ukraine
Judo
Half-middleweight
63 kg
Women
63 kg
Women
Japan
France
Netherlands
North Korea
Weightlifting
Weightlifting
69 kg
Men
69 kg
Men
China
France
Armenia
Badminton
Singles
Women
Women
China
China
Indonesia
Gymnastics
Team all-around
Women
Women
China
USA
Romania
Swimming
200 m Freestyle
Women
Women
Italy
Slovenia
China
Swimming
200 m Butterfly
Men
Men
USA
Hungary
Japan
Swimming
200 m Individual Medley
Women
Women
Australia
Zimbabwe
USA
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Men
Men
USA
Russia
Australia
Cycling
Individual Time Trial
Women
Women
USA
United Kingdom
Switzerland
Fencing
Individual Foil
Men
Men
Germany
Japan
Italy
Cycling
Individual Time Trial
Men
Men
Switzerland
Sweden
USA
Diving
3 m Synchronized Springboard
Men
Men
China
Russia
Ukraine
Shooting
25 m Pistol
Women
Women
China
Mongolia
Germany
Weightlifting
Weightlifting
69 kg
Women
69 kg
Women
China
Russia
Ukraine
Tennis
Doubles
Men
Men
Switzerland
Sweden
USA
Wrestling
Greco-Roman
60-66 kg
Men
60-66 kg
Men
France
Kyrgyzstan
Ukraine
Belarus
Wrestling
Greco-Roman
66-74 kg
Men
66-74 kg
Men
Georgia
China
Bulgaria
France
Fencing
Individual Épee
Women
Women
Germany
Romania
Hungary
Judo
Middleweight
90 kg
Men
90 kg
Men
Georgia
Algeria
Switzerland
Egypt
Judo
Middleweight
70 kg
Women
70 kg
Women
Japan
Cuba
Netherlands
USA
Weightlifting
Weightlifting
77 kg
Men
77 kg
Men
South Korea
China
Armenia
Equestrian
Team Dressage
Germany
Netherlands
Denmark
Fencing
Team Sabre
Women
Women
Ukraine
China
USA
Badminton
Singles
Men
Men
China
Malaysia
China
Badminton
Doubles
Men
Men
Indonesia
China
South Korea
Badminton
Mixed Doubles
South Korea
Indonesia
China
Swimming
200 m Breaststroke
Men
Men
Japan
Australia
France
Swimming
200 m Butterfly
Women
Women
China
China
Australia
Swimming
100 m Freestyle
Men
Men
France
Australia
USA
Brazil
Gymnastics
Individual all-around
Men
Men
China
Japan
France
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Women
Women
Australia
China
USA
Shooting
50 m Rifle 3 Positions
Women
Women
China
Czech Republic
Cuba
Shooting
Skeet
Women
Women
Italy
USA
Germany
Tennis
Singles
Men
Men
Spain
Chile
Serbia
Tennis
Doubles
Women
Women
USA
Spain
China
Tennis
Singles
Women
Women
Russia
Russia
Russia
Archery
Individual
Women
Women
China
South Korea
South Korea
Wrestling
Greco-Roman
74-84 kg
Men
74-84 kg
Men
Italy
Hungary
Turkey
Wrestling
Greco-Roman
84-96 kg
Men
84-96 kg
Men
Russia
Germany
USA
Kazakhstan
Judo
Half-heavyweight
100 kg
Men
100 kg
Men
Mongolia
Kazakhstan
Netherlands
Azerbaijan
Judo
Half-heavyweight
78 kg
Women
78 kg
Women
China
Cuba
South Korea
France
Wrestling
Greco-Roman
96-120 kg
Men
96-120 kg
Men
Cuba
Russia
Armenia
Lithuania
Table Tennis
Team
Women
Women
China
Singapore
South Korea
Swimming
200 m Breaststroke
Women
Women
USA
Australia
Norway
Swimming
200 m Backstroke
Men
Men
USA
USA
Russia
Swimming
200 m Individual Medley
Men
Men
USA
Hungary
USA
Fencing
Team Épee
Men
Men
France
Poland
Italy
Swimming
100 m Freestyle
Women
Women
Germany
Australia
USA
Gymnastics
Individual all-around
Women
Women
USA
USA
China
Shooting
50 m Rifle Prone
Men
Men
Ukraine
USA
Australia
Table Tennis
Team
Men
Men
China
Germany
South Korea
Weightlifting
Weightlifting
75 kg
Women
75 kg
Women
China
Kazakhstan
Russia
Archery
Individual
Men
Men
Ukraine
South Korea
Russia
Canoeing
C-2 Slalom
Men
Men
Slovakia
Czech Republic
Russia
Canoeing
K-1 Slalom
Women
Women
Slovakia
Australia
Austria
Football
Football
Women
Women
USA
Brazil
Germany
Judo
Heavyweight
+100 kg
Men
+100 kg
Men
Japan
Uzbekistan
Cuba
France
Judo
Heavyweight
+78 kg
Women
+78 kg
Women
China
Japan
Slovenia
Cuba
Cycling
Team Sprint
Men
Men
United Kingdom
France
Germany
Track & Field
Heptathlon
Women
Women
Ukraine
USA
Russia
Weightlifting
Weightlifting
85 kg
Men
85 kg
Men
China
Belarus
Armenia
Track & Field
Shot Put
Men
Men
Poland
USA
Belarus
Track & Field
10000 m
Women
Women
Ethiopia
Turkey
USA
Track & Field
20 km Race Walk
Men
Men
Russia
Ecuador
Australia
Fencing
Team Foil
Women
Women
Russia
USA
Italy
Swimming
200 m Backstroke
Women
Women
Zimbabwe
USA
Japan
Swimming
100 m Butterfly
Men
Men
USA
Serbia
Australia
Swimming
800 m Freestyle
Women
Women
United Kingdom
Italy
Denmark
Swimming
50 m Freestyle
Men
Men
Brazil
France
France
Shooting
25 m Rapid Fire Pistol
Men
Men
Ukraine
Germany
Germany
Shooting
Skeet
Men
Men
USA
Norway
France
Rowing
Single Sculls (1x)
Women
Women
Bulgaria
USA
Belarus
Rowing
Single Sculls (1x)
Men
Men
Norway
Czech Republic
New Zealand
Rowing
Pair
Women
Women
Romania
China
Belarus
Rowing
Pair
Men
Men
Australia
Canada
New Zealand
Rowing
Double Sculls (2x)
Women
Women
New Zealand
Germany
United Kingdom
Wrestling
Freestyle
-48 kg
Women
-48 kg
Women
Canada
Japan
Azerbaijan
Ukraine
Rowing
Double Sculls (2x)
Men
Men
Australia
Estonia
United Kingdom
Rowing
Coxed four(4+)
Men
Men
United Kingdom
Australia
France
Cycling
Points race
Men
Men
Spain
Germany
United Kingdom
Wrestling
Freestyle
48-55 kg
Women
48-55 kg
Women
Japan
China
Canada
Colombia
Football
Football
Men
Men
Argentina
Nigeria
Brazil
Cycling
4000 m Individual Pursuit
Men
Men
United Kingdom
New Zealand
United Kingdom
Weightlifting
Weightlifting
+75 kg
Women
+75 kg
Women
South Korea
Ukraine
Kazakhstan
Equestrian
Individual Dressage
Netherlands
Germany
Germany
Cycling
Keirin
Men
Men
United Kingdom
United Kingdom
Japan
Track & Field
Shot Put
Women
Women
New Zealand
Belarus
Belarus
Track & Field
100 m
Men
Men
Jamaica
Trinidad & Tobago
USA
Track & Field
Marathon
Women
Women
Romania
Kenya
China
Beach Volleyball
Beach Volleyball
Women
Women
USA
China
China
Fencing
Team Sabre
Men
Men
France
USA
Italy
Swimming
50 m Freestyle
Women
Women
Germany
USA
Australia
Swimming
1500 m Freestyle
Men
Men
Tunisia
Australia
Canada
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Men
Men
USA
Australia
Japan
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Women
Women
Australia
USA
China
Water Polo
Water Polo
Women
Women
Netherlands
USA
Australia
Sailing
Keelboat / Yngling
Women
Women
United Kingdom
Netherlands
Greece
Sailing
One Person Dinghy / Finn
United Kingdom
USA
France
Shooting
50 m Rifle 3 Positions
Men
Men
China
Ukraine
Slovenia
Rowing
Lightweight Double Sculls (L2x)
Men
Men
United Kingdom
Greece
Denmark
Rowing
Lightweight Four (L4x)
Men
Men
Denmark
Poland
Canada
Rowing
Lightweight Double Sculls (L2x)
Women
Women
Netherlands
Finland
Canada
Weightlifting
Weightlifting
94 kg
Men
94 kg
Men
Kazakhstan
Poland
Russia
Wrestling
Freestyle
55-63 kg
Women
55-63 kg
Women
Japan
Russia
USA
Kazakhstan
Wrestling
Freestyle
63-72 kg
Women
63-72 kg
Women
China
Bulgaria
Japan
Poland
Rowing
Quadruple Sculls (4x)
Women
Women
China
United Kingdom
Germany
Cycling
3000 m Individual Pursuit
Women
Women
United Kingdom
United Kingdom
Ukraine
Rowing
Quadruple Sculls (4x)
Men
Men
Poland
Italy
France
Rowing
Eight (8+)
Women
Women
USA
Netherlands
Romania
Rowing
Eight (8+)
Men
Men
Canada
United Kingdom
USA
Gymnastics
Floor
Men
Men
China
Spain
Russia
Gymnastics
Floor
Women
Women
Romania
USA
USA
Boxing
Light welterweight
60-64 kg
60-64 kg
Dominican Republic
Thailand
France
Cuba
Track & Field
Hammer Throw
Men
Men
Slovenia
Belarus
Belarus
Equestrian
Team Jumping
USA
Canada
Norway
Gymnastics
Pommel Horse
Men
Men
China
Croatia
United Kingdom
Boxing
Welterweight
64-69 kg
64-69 kg
Kazakhstan
Cuba
South Korea
China
Gymnastics
Vault
Women
Women
North Korea
Germany
China
Diving
3 m Springboard
Women
Women
China
Russia
China
Boxing
Heavyweight
81-91 kg
81-91 kg
Russia
Italy
Cuba
USA
Track & Field
3000 m Steeplechase
Women
Women
Russia
Kenya
Russia
Track & Field
Triple Jump
Women
Women
Cameroon
Russia
Greece
Track & Field
100 m
Women
Women
Jamaica
Jamaica
Jamaica
Track & Field
10000 m
Men
Men
Ethiopia
Ethiopia
Kenya
Field Hockey
Field Hockey
Women
Women
Netherlands
China
Argentina
Beach Volleyball
Beach Volleyball
Men
Men
USA
Brazil
Brazil
Softball
Softball
Women
Women
Japan
USA
Australia
Triathlon
Triathlon
Women
Women
Australia
Portugal
Australia
Sailing
Two Person Dinghy / 470
Men
Men
Australia
United Kingdom
France
Sailing
Two Person Dinghy / 470
Women
Women
Australia
Netherlands
Brazil
Sailing
Skiff / 49er
Denmark
Spain
Germany
Weightlifting
Weightlifting
105 kg
Men
105 kg
Men
Belarus
Russia
Russia
Cycling
Points race
Women
Women
Netherlands
Cuba
Spain
Gymnastics
Rings
Men
Men
China
China
Ukraine
Trampolining
Trampoline
Women
Women
China
Canada
Uzbekistan
Cycling
4000 m Team Pursuit
Men
Men
United Kingdom
Denmark
New Zealand
Gymnastics
Uneven Bars
Women
Women
China
USA
China
Track & Field
Discus Throw
Women
Women
USA
Cuba
Ukraine
Boxing
Bantamweight
51-54 kg
51-54 kg
Mongolia
Cuba
Moldova
Mauritius
Track & Field
Pole Vault
Women
Women
Russia
USA
Russia
Gymnastics
Vault
Men
Men
Poland
France
Russia
Boxing
Featherweight
54-57 kg
54-57 kg
Ukraine
France
Turkey
Azerbaijan
Track & Field
Long Jump
Men
Men
Panama
South Africa
Cuba
Boxing
Super heavyweight
+91 kg
+91 kg
Italy
China
United Kingdom
Ukraine
Track & Field
3000 m Steeplechase
Men
Men
Kenya
France
Kenya
Track & Field
800 m
Women
Women
Kenya
Kenya
Morocco
Track & Field
400 m Hurdles
Men
Men
USA
USA
USA
Field Hockey
Field Hockey
Men
Men
Germany
Spain
Australia
Triathlon
Triathlon
Men
Men
Germany
Canada
New Zealand
Volleyball
Volleyball
Women
Women
Brazil
USA
China
Handball
Handball
Women
Women
Norway
Russia
South Korea
Sailing
One Person Dinghy / Laser
Men
Men
United Kingdom
Slovenia
Italy
Sailing
One Person Dinghy / Laser Radial
Women
Women
USA
Lithuania
China
Basketball
Basketball
Women
Women
USA
Australia
Russia
Weightlifting
Weightlifting
+105 kg
Men
+105 kg
Men
Germany
Russia
Latvia
Wrestling
Freestyle
-55 kg
Men
-55 kg
Men
USA
Japan
Bulgaria
Russia
Cycling
Madison
Men
Men
Argentina
Spain
Russia
Gymnastics
Parallel Bars
Men
Men
China
South Korea
Uzbekistan
Trampolining
Trampoline
Men
Men
China
Canada
China
Wrestling
Freestyle
55-60 kg
Men
55-60 kg
Men
Russia
Ukraine
Iran
Japan
Cycling
Individual Sprint
Women
Women
United Kingdom
Australia
China
Cycling
Individual Sprint
Men
Men
United Kingdom
United Kingdom
France
Gymnastics
Balance Beam
Women
Women
USA
USA
China
Boxing
Light flyweight
-48 kg
-48 kg
China
Mongolia
Ireland
Cuba
Track & Field
High Jump
Men
Men
Russia
United Kingdom
Russia
Gymnastics
Horizontal Bar
Men
Men
China
USA
Germany
Boxing
Lightweight
57-60 kg
57-60 kg
Russia
France
Armenia
Cuba
Diving
3 m Springboard
Men
Men
China
Canada
China
Track & Field
Discus Throw
Men
Men
Estonia
Poland
Lithuania
Boxing
Light heavyweight
75-81 kg
75-81 kg
China
Ireland
Kazakhstan
United Kingdom
Track & Field
400 m
Women
Women
United Kingdom
Jamaica
USA
Track & Field
100 m Hurdles
Women
Women
USA
Australia
Canada
Track & Field
1500 m
Men
Men
Bahrain
Kenya
New Zealand
Open water swimming
10 km Open Water
Women
Women
Russia
United Kingdom
United Kingdom
Taekwondo
Flyweight
58 kg
Men
58 kg
Men
Mexico
Dominican Republic
Taiwan (Rep. of China)
Afghanistan
Taekwondo
Flyweight
49 kg
Women
49 kg
Women
China
Thailand
Venezuela
Cuba
Water Polo
Water Polo
Men
Men
Hungary
USA
Serbia
Volleyball
Volleyball
Men
Men
USA
Brazil
Russia
Handball
Handball
Men
Men
France
Iceland
Spain
Sailing
Sailboard / RS:X
Men
Men
New Zealand
France
Israel
Sailing
Sailboard / RS:X
Women
Women
China
Italy
United Kingdom
Basketball
Basketball
Men
Men
USA
Spain
Argentina
Synchronized Swimming
Duet
Women
Women
Russia
Spain
Japan
Wrestling
Freestyle
60-66 kg
Men
60-66 kg
Men
Turkey
Ukraine
India
Georgia
Wrestling
Freestyle
66-74 kg
Men
66-74 kg
Men
Russia
Uzbekistan
Belarus
Bulgaria
Boxing
Flyweight
48-51 kg
48-51 kg
Thailand
Cuba
Italy
Russia
Track & Field
Hammer Throw
Women
Women
Belarus
Cuba
China
Boxing
Middleweight
69-75 kg
69-75 kg
United Kingdom
Cuba
Ireland
India
Track & Field
200 m
Men
Men
Jamaica
USA
USA
Track & Field
400 m Hurdles
Women
Women
Jamaica
USA
United Kingdom
Modern Pentathlon
Modern Pentathlon
Men
Men
Russia
Lithuania
Lithuania
Track & Field
20 km Race Walk
Women
Women
Russia
Norway
Italy
Open water swimming
10 km Open Water
Men
Men
Netherlands
United Kingdom
Germany
Sailing
Keelboat / Star
Men
Men
United Kingdom
Brazil
Sweden
Sailing
Multihull / Tornado
Spain
Australia
Argentina
Taekwondo
Lightweight
57 kg
Women
57 kg
Women
South Korea
Turkey
USA
Croatia
Taekwondo
Lightweight
68 kg
Men
68 kg
Men
South Korea
USA
Taiwan (Rep. of China)
Turkey
Wrestling
Freestyle
74-84 kg
Men
74-84 kg
Men
Georgia
Tajikistan
Ukraine
Russia
Table Tennis
Singles
Women
Women
China
China
China
Wrestling
Freestyle
84-96 kg
Men
84-96 kg
Men
Russia
Kazakhstan
Azerbaijan
Georgia
Track & Field
Decathlon
Men
Men
USA
Belarus
Cuba
Wrestling
Freestyle
96-120 kg
Men
96-120 kg
Men
Uzbekistan
Russia
Slovakia
Kazakhstan
Equestrian
Individual Jumping
Canada
Sweden
USA
Track & Field
Javelin Throw
Women
Women
Czech Republic
Russia
Germany
Track & Field
200 m
Women
Women
Jamaica
USA
Jamaica
Diving
10 m Platform
Women
Women
China
Canada
China
Track & Field
Triple Jump
Men
Men
Portugal
United Kingdom
Bahamas
Track & Field
400 m
Men
Men
USA
USA
USA
Track & Field
110 m Hurdles
Men
Men
Cuba
USA
USA
Track & Field
50 km Race Walk
Men
Men
Italy
Australia
Russia
Modern Pentathlon
Modern Pentathlon
Women
Women
Germany
United Kingdom
Ukraine
Cycling
BMX Race
Women
Women
France
France
USA
Cycling
BMX Race
Men
Men
Latvia
USA
USA
Table Tennis
Singles
Men
Men
China
China
China
Taekwondo
Middleweight
67 kg
Women
67 kg
Women
South Korea
Canada
Croatia
France
Canoeing
K-1 1000 m
Men
Men
United Kingdom
Norway
Australia
Canoeing
C-1 1000 m
Men
Men
Hungary
Spain
Canada
Taekwondo
Middleweight
80 kg
Men
80 kg
Men
Iran
Italy
USA
China
Canoeing
K-4 500 m
Women
Women
Germany
Hungary
Australia
Canoeing
K-2 1000 m
Men
Men
Germany
Denmark
Italy
Canoeing
C-2 1000 m
Men
Men
Belarus
Germany
Hungary
Canoeing
K-4 1000 m
Men
Men
Belarus
Slovakia
Germany
Track & Field
Long Jump
Women
Women
Brazil
Russia
Nigeria
Track & Field
Pole Vault
Men
Men
Australia
Russia
Ukraine
Track & Field
5000 m
Women
Women
Ethiopia
Turkey
Ethiopia
Track & Field
4 x 100 m Relay
Women
Women
Russia
Belgium
Nigeria
Track & Field
4 x 100 m Relay
Men
Men
Jamaica
Trinidad & Tobago
Japan
Cycling
Mountain bike
Women
Women
Germany
Poland
Russia
Taekwondo
Heavyweight
+80 kg
Men
+80 kg
Men
South Korea
Greece
Kazakhstan
Nigeria
Taekwondo
Heavyweight
+67 kg
Women
+67 kg
Women
Mexico
Norway
Brazil
United Kingdom
Cycling
Mountain bike
Men
Men
France
France
Switzerland
Synchronized Swimming
Team
Women
Women
Russia
Spain
China
Canoeing
K-1 500 m
Men
Men
Australia
Canada
United Kingdom
Canoeing
K-2 500 m
Men
Men
Spain
Germany
Belarus
Canoeing
C-1 500 m
Men
Men
Russia
Spain
Ukraine
Canoeing
C-2 500 m
Men
Men
China
Russia
Germany
Canoeing
K-1 500 m
Women
Women
Ukraine
Italy
Germany
Canoeing
K-2 500 m
Women
Women
Hungary
Poland
France
Baseball
Baseball
Men
Men
South Korea
Cuba
USA
Track & Field
Javelin Throw
Men
Men
Norway
Latvia
Finland
Track & Field
High Jump
Women
Women
Belgium
Croatia
Russia
Track & Field
800 m
Men
Men
Kenya
Sudan
Kenya
Rhythmic Gymnastics
Individual all-around
Women
Women
Russia
Belarus
Ukraine
Track & Field
1500 m
Women
Women
Kenya
Ukraine
Ukraine
Diving
10 m Platform
Men
Men
Australia
China
Russia
Track & Field
5000 m
Men
Men
Ethiopia
Kenya
Kenya
Track & Field
4 x 400 m Relay
Women
Women
USA
Russia
Jamaica
Track & Field
4 x 400 m Relay
Men
Men
USA
Bahamas
Russia
Track & Field
Marathon
Men
Men
Kenya
Morocco
Ethiopia
Rhythmic Gymnastics
Team all-around
Women
Women
Russia
China
Belarus