Teams and Riders
AG2R Citroën Team
Julien Duval
Anthony Jullien
Oliver Naesen
Michael Schär
Greg Van Avermaet
Gijs van Hoecke
Alpecin-Fenix
Dries De Bondt
Gianni Vermeersch
Senne Leysen
Tim Merlier
Jonas Rickaert
Oscar Riesebeek
Petr Vakoč
Astana - Premier Tech
Samuele Battistella
Fabio Felline
Jakob Fuglsang
Yevgeniy Gidich
Dmitriy Gruzdev
Hugo Houle
Matteo Sobrero
Bahrain - Victorious
Phil Bauhaus
Sonny Colbrelli
Heinrich Haussler
Jonathan Milan
Matej Mohorič
Marcel Sieberg
Fred Wright
Bingoal Pauwels Sauces WB
Stanisław Aniołkowski
Sean De Bie
Arjen Livyns
Milan Menten
Laurenz Rex
Ludovic Robeet
Timothy Dupont
Bora-Hansgrohe
Erik Baška
Maciej Bodnar
Juraj Sagan
Wilco Kelderman
Daniel Oss
Peter Sagan
Lukas Pöstlberger
Cofidis
Attilio Viviani
Tom Bohli
Jempy Drucker
Elia Viviani
Christophe Laporte
Emmanuel Morin
Szymon Sajnok
Deceuninck–Quick-Step
Kasper Asgreen
Dries Devenyns
Remco Evenepoel
Álvaro Hodeg
Iljo Keisse
Michael Mørkøv
Stijn Steels
EF Education - Nippo
Daniel Arroyave
Fumiyuki Beppu
Stefan Bissegger
Mitchell Docker
Sebastian Langeveld
Logan Owen
Julius van den Berg
Groupama-FDJ
Benjamin Thomas
Antoine Duchesne
Stefan Küng
Fabian Lienhard
Miles Scotson
Jake Stewart
Attila Valter
INEOS Grenadiers
Andrey Amador
Ben Swift
Geraint Thomas
Michał Gołaś
Sebastián Henao Gómez
Leonardo Basso
Gianni Moscon
Intermarché Wanty
Aimé De Gendt
Boy van Poppel
Danny van Poppel
Ludwig De Winter
Andrea Pasqualon
Taco van der Hoorn
Pieter Vanspeybrouck
Israel Start-Up Nation
Jenthe Biermans
Guillaume Boivin
Alexis Renard
Guy Sagiv
Norman Vahtra
Tom Van Asbroeck
Mads Würtz Schmidt
Jumbo-Visma
Edoardo Affini
Dylan Groenewegen
Olav Kooij
Timo Roosen
Tom Dumoulin
Mike Teunissen
Jos van Emden
Lotto-Soudal
Jasper De Buyst
Caleb Ewan
Philippe Gilbert
Roger Kluge
Thomas De Gendt
Tosh Van der Sande
Tim Wellens
Movistar
Albert Torres
Héctor Carretero Milla
Iván García Cortina
Lluís Mas Bonet
Sebastián Mora
Mathias Norsgaard
Davide Villella
Sport Vlaanderen–Baloise
Rune Herregodts
Arne Marit
Thomas Sprengers
Thimo Willems
Kenneth Van Rooy
Ward Vanhoof
Jordi Warlop
Team BikeExchange
Jack Bauer
Sam Bewley
Callum Scotson
Luke Durbridge
Alexander Konychev
Barnabás Peák
Team DSM
Nikias Arndt
Tiesj Benoot
Cees Bol
Casper Pedersen
Joris Nieuwenhuis
Søren Kragh Andersen
Jasha Sütterlin
Team Qhubeka Assos
Victor Campenaerts
Michael Gogl
Lasse Norman Hansen
Reinardt Janse van Rensburg
Andreas
Harry Tanfield
Max Walscheid
Trek-Segafredo
Mads Pedersen
Matteo Moschetti
Ryan Mullen
Charlie Quarterman
Toms Skujiņš
Jasper Stuyven
Edward Theuns
UAE Team Emirates
Mikkel Bjerg
Finn Fisher-Black
Fernando Gaviria
Marc Hirschi
Vegard Stake Laengen
Brandon McNulty
Maximiliano Richeze
Riders list by nationality
39
Belgium
15
Netherlands
15
Italy
11
Denmark
6
United Kingdom
6
France
6
Switzerland
6
Germany
6
Australia
5
Spain
4
Poland
4
Colombia
3
Slovakia
3
New Zealand
3
Canada
2
USA
2
Hungary
2
Kazakhstan
2
Austria
1
Estonia
1
Ireland
1
Israel
1
Latvia
1
Norway
1
Slovenia
1
Luxembourg
1
South Africa
1
Czech Republic
1
Costa Rica
1
Japan
1
Argentina