Teams and Riders
Acqua & Sapone
Andrea Masciarelli
Dario Andriotto
Massimo Codol
Alessandro Donati
Francesco Masciarelli
Francesco Failli
Stefano Garzelli
Vladimir Miholjević
Cayetano José Sarmiento
Ag2r-La Mondiale
Guillaume Bonnafond
Vladimir Efimkin
John Gadret
Hubert Dupont
Sébastien Hinault
Dmytro Krivtsov
Rene Mandri
Anthony Ravard
Ludovic Turpin
Androni-Sidermec-Bottecchia
Leonardo Bertagnolli
Rubens Bertogliati
Alessandro Bertolini
Carlos José Ochoa
Alberto Loddo
Jackson Rodríguez
Michele Scarponi
José Rodolfo Serpa Pérez
Cameron Wurf
Astana
Alexandr Dyachenko
Enrico Gasparotto
Andrey Grivko
Josep Jufré Pou
Roman Kireyev
Gorazd Štangelj
Paolo Tiralongo
Valentin Iglinskiy
Alexander Vinokourov
Bbox Bouygues Telecom
Yukiya Arashiro
William Bonnet
Anthony Charteau
Mathieu Claude
Damien Gaudin
Guillaume Le Floch
Yuri Trofimov
Johann Tschopp
Thomas Voeckler
BMC
Brent Bookwalter
Danilo Wyss
Alexander Evans
John Murphy
Martin Kohler
Jeff Louder
Mauro Santambrogio
Michael Schär
Florian Stalder
Caisse d'Epargne
Andrey Amador
David Arroyo
Marzio Bruseghin
Arnold Jeannesson
Vasil Kiryienka
Pablo Lastras García
Alberto Losada
Rigoberto Urán
Xabier Zandio Echaide
Cervélo TestTeam
Iñigo Cuesta
Daniel Lloyd
Edward King
Volodymyr Gustov
Ignatas Konovalovas
Marcel Wyss
Gabriel Rasch
Carlos Sastre
Xavier Tondò
Cofidis
Guillaume Blot
Mickaël Buffaz
Jérôme Cousin
Leonardo Fabio Duque
Julien Fouchard
Kalle Kriit
David Moncoutié
Damien Monier
Nico Sijmens
Colnago-CSF Inox
Manuel Belletti
Alessandro Bisolti
Federico Canuti
Marco Frapporti
Alan Marangoni
Sacha Modolo
Stefano Pirazzi
Domenico Pozzovivo
Simone Stortoni
Columbia
Adam Hansen
Michael Albasini
Matthew Goss
André Greipel
Craig Lewis
Marco Pinotti
František Raboň
Vicente Reynés Mimó
Marcel Sieberg
Footon-Servetto-Fuji
Matthias Brändle
Eros Capecchi
Ermanno Capelli
Giampaolo Cheula
Marco Corti
Markus Eibegger
Mads Pedersen
Iban Mayoz
Michele Merlo
Garmin-Transitions
Jack Bobridge
Daniel Martin
Julian Dean
Tyler Farrar
Murilo Fischer
Cameron Meyer
David Millar
Svein Tuft
Christian Vande Velde
Katusha
Damiano Caruso
Joan Horrach
Mikhail Ignatiev
Vladimir Karpets
Sergey Klimov
Luca Mazzanti
Robbie McEwen
Evgeni Petrov
Filippo Pozzato
Lampre
Matteo Bono
Damiano Cunego
Danilo Hondo
David Loosli
Marco Marzano
Alessandro Petacchi
Daniele Righi
Gilberto Simoni
Alessandro Spezialetti
Liquigas
Valerio Agnoli
Ivan Basso
Maciej Bodnar
Tiziano Dall'Antonia
Robert Kišerlovski
Fabio Sabatini
Sylwester Szmyd
Vincenzo Nibali
Alessandro Vanotti
Milram
Robert Förster
Thomas Fothen
Linus Gerdemann
Luke Roberts
Dominik Roels
Thomas Rohregger
Matthias Russ
Paul Voss
Fabian Wegmann
Omega Pharma-Lotto
Jan Bakelants
Adam Blythe
Francis de Greef
Michiel Elijzen
Olivier Kaisen
Sebastian Lang
Matthew Lloyd
Javier Moreno Bazán
Charles Wegelius
Quick Step
Cédric Pineau
Dario Cataldo
Addy Engels
Mauro Facci
Francesco Reda
Branislau Samoilau
Matteo Tosatto
Marco Velo
Wouter Weylandt
Rabobank
Mauricio Alberto Ardila Cano
Graeme Allen Brown
Rick Flens
Dmitry Kozonchuk
Steven Kruijswijk
Bauke Mollema
Tom Stamsnijder
Jos van Emden
Pieter Weening
Saxo Bank
Chris Anker Sørensen
Baden Cooke
Laurent Didier
Juan José Haedo
Gustav Erik Larsson
Anders Lund
Michael Mørkøv
Nicki Sørensen
Richie Porte
Sky
Michael Barry
Dario Cioni
Steve Cummings
Chris Froome
Mathew Hayman
Gregory Henderson
Morris Possoni
Chris Sutton
Bradley Wiggins
Riders list by nationality
53
Italy
20
France
14
Australia
12
Spain
11
Germany
9
Switzerland
8
Netherlands
7
Russia
7
United Kingdom
7
USA
5
Belgium
5
Colombia
5
Denmark
4
Kazakhstan
3
Austria
3
Ukraine
2
Canada
2
Estonia
2
Poland
2
Croatia
2
Venezuela
2
New Zealand
2
Belarus
1
Czech Republic
1
Brazil
1
Ireland
1
Japan
1
Costa Rica
1
Sweden
1
Slovenia
1
Lithuania
1
Norway
1
Luxembourg
1
Argentina