Event list
125 Events
Cycling
4000 m Team Pursuit
Women
Women
Australia
New Zealand
England
Cycling
4000 m Team Pursuit
Men
Men
New Zealand
England
Australia
Triathlon
Triathlon
Men
Men
England
New Zealand
Australia
Cycling
Team Sprint
Women
Women
New Zealand
Canada
Wales
Cycling
Team Sprint
Men
Men
Australia
England
New Zealand
Triathlon
Triathlon
Women
Women
Bermuda
England
Scotland
Swimming
400 m Freestyle
Men
Men
Australia
Australia
Australia
Swimming
400 m Individual Medley
Women
Women
Canada
Australia
Scotland
Swimming
200 m Freestyle
Women
Women
Australia
Australia
Australia
Swimming
200 m Breaststroke
Men
Men
Australia
England
Scotland
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay Mixed
Australia
England
Canada
Track & Field
Marathon
Men
Men
Uganda
Tanzania
Kenya
Rugby sevens
Rugby sevens
Women
Women
Australia
Fiji
New Zealand
Track & Field
Marathon
Women
Women
Australia
Kenya
Namibia
Cycling
3000 m Individual Pursuit
Women
Women
New Zealand
Australia
Scotland
Cycling
Individual Sprint
Women
Women
New Zealand
Canada
England
Cycling
4000 m Individual Pursuit
Men
Men
New Zealand
New Zealand
Australia
Cycling
Keirin
Men
Men
Trinidad & Tobago
Scotland
Malaysia
Swimming
50 m Butterfly
Men
Men
England
Singapore
New Zealand
Swimming
50 m Breaststroke
Women
Women
South Africa
England
Australia
Swimming
200 m Freestyle
Men
Men
Scotland
England
Australia
Rugby sevens
Rugby sevens
Men
Men
South Africa
Fiji
New Zealand
Swimming
400 m Individual Medley
Men
Men
New Zealand
Australia
Scotland
Swimming
100 m Butterfly
Women
Women
Canada
Australia
Australia
Swimming
100 m Backstroke
Men
Men
South Africa
England
Australia
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Women
Women
Australia
England
Canada
Swimming
4 * 100 m Freestyle Relay
Men
Men
Australia
England
Canada
Cycling
Individual Sprint
Men
Men
Australia
Trinidad & Tobago
Scotland
Triathlon
Mixed Relay
England
Wales
Australia
Cycling
25 km Points Race
Women
Women
Australia
Scotland
Wales
Cycling
500 m time trial
Women
Women
Australia
Canada
England
Cycling
Scratch race
Men
Men
New Zealand
Scotland
Wales
Swimming
200 m Butterfly
Men
Men
New Zealand
South Africa
England
Swimming
50 m Freestyle
Women
Women
Australia
Australia
Australia
Swimming
200 m Breaststroke
Women
Women
South Africa
Australia
South Africa
Swimming
100 m Backstroke
Women
Women
Australia
Canada
Wales
Swimming
100 m Breaststroke
Men
Men
England
Australia
Australia
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Women
Women
Australia
Canada
England
Cycling
1 km time trial
Men
Men
Australia
Australia
Trinidad & Tobago
Cycling
Scratch race
Women
Women
England
New Zealand
Canada
Cycling
Keirin
Women
Women
New Zealand
England
Canada
Cycling
40 km Points Race
Men
Men
New Zealand
New Zealand
England
Swimming
100 m Freestyle
Men
Men
Australia
England
Scotland
Swimming
200 m Backstroke
Women
Women
Australia
Canada
Scotland
Swimming
200 m Individual Medley
Women
Women
Canada
Australia
England
Swimming
50 m Backstroke
Men
Men
New Zealand
South Africa
Canada
Swimming
50 m Butterfly
Women
Women
Australia
South Africa
Australia
Swimming
4 * 200 m Freestyle Relay
Men
Men
Australia
England
Scotland
Track & Field
Heptathlon
Women
Women
England
Northern Ireland
England
Track & Field
Pole Vault
Women
Women
Australia
England
New Zealand
Swimming
100 m Breaststroke
Women
Women
South Africa
South Africa
Australia
Swimming
200 m Backstroke
Men
Men
England
Australia
South Africa
Swimming
200 m Butterfly
Women
Women
Australia
England
Australia
Swimming
100 m Freestyle
Women
Women
Australia
Australia
Australia
Swimming
100 m Butterfly
Men
Men
Canada
England
Australia
Swimming
50 m Breaststroke
Men
Men
England
Australia
Scotland
Track & Field
Discus Throw
Women
Women
Nigeria
England
Nigeria
Track & Field
10000 m
Men
Men
Uganda
Kenya
Kenya
Swimming
800 m Freestyle
Women
Women
Australia
Australia
Australia
Swimming
4 * 100 m Medley Relay Mixed
Australia
Canada
England
Cycling
Cross-Country Mountain Bike
Men
Men
New Zealand
New Zealand
Namibia
Cycling
England
Australia
South Africa
Track & Field
High Jump
Men
Men
New Zealand
Australia
India
Swimming
200 m Individual Medley
Men
Men
Scotland
England
New Zealand
Swimming
50 m Freestyle
Men
Men
England
England
Canada
Swimming
50 m Backstroke
Women
Women
Canada
Australia
Australia
Track & Field
10000 m
Women
Women
Scotland
Kenya
Kenya
Track & Field
Shot Put
Women
Women
Canada
Jamaica
New Zealand
Swimming
1500 m Freestyle
Men
Men
Australia
Northern Ireland
England
Swimming
400 m Freestyle
Women
Women
Australia
Canada
Australia
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Men
Men
England
Australia
Scotland
Swimming
4 * 100 m Medley Relay
Women
Women
Australia
Canada
England
Track & Field
100 m
Men
Men
Kenya
South Africa
Sri Lanka
Track & Field
100 m
Women
Women
Jamaica
St. Lucia
England
Cycling
Individual Time Trial
Women
Women
Australia
England
New Zealand
Track & Field
Decathlon
Men
Men
Grenada
Australia
Australia
Cycling
Individual Time Trial
Men
Men
Australia
England
Wales
Diving
1m Springboard
Men
Men
England
Australia
England
Diving
10 m Platform
Women
Women
England
England
Canada
Track & Field
Long Jump
Men
Men
Bahamas
India
South Africa
Track & Field
Discus Throw
Men
Men
Australia
England
Jamaica
Track & Field
110 m Hurdles
Men
Men
Jamaica
Barbados
England
Diving
3 m Synchronized Springboard
Men
Men
England
Malaysia
Australia
Diving
1m Springboard
Women
Women
Canada
Australia
England
Track & Field
Shot Put
Men
Men
New Zealand
New Zealand
England
Diving
10 m Synchronized Platform
Men
Men
England
Canada
Australia
Track & Field
Triple Jump
Women
Women
Jamaica
Dominica
England
Track & Field
3000 m Steeplechase
Women
Women
Kenya
England
Uganda
Track & Field
High Jump
Women
Women
Jamaica
Australia
Jamaica
Track & Field
10000m Walk
Women
Women
Australia
India
Kenya
Diving
3 m Synchronized Springboard
Women
Women
Australia
Malaysia
Canada
Track & Field
Hammer Throw
Men
Men
England
Canada
Cyprus
Track & Field
3000 m Steeplechase
Men
Men
Kenya
India
Kenya
Track & Field
1500 m
Men
Men
Australia
Kenya
Scotland
Diving
3 m Springboard
Men
Men
England
England
England
Track & Field
Hammer Throw
Women
Women
Canada
New Zealand
Canada
Track & Field
Pole Vault
Men
Men
Australia
England
England
Track & Field
400 m Hurdles
Women
Women
Jamaica
Jamaica
South Africa
Diving
10 m Synchronized Platform
Women
Women
Australia
England
England
Track & Field
800 m
Women
Women
Kenya
England
Scotland
Track & Field
5000 m
Men
Men
Uganda
Kenya
Kenya
Track & Field
400 m Hurdles
Men
Men
British Virgin Islands
Jamaica
Guernsey
Track & Field
200 m
Men
Men
Trinidad & Tobago
England
Ghana
Track & Field
200 m
Women
Women
Jamaica
Nigeria
Namibia
Cycling
Road Race
Women
Women
Australia
Scotland
Australia
Track & Field
Triple Jump
Men
Men
India
India
Bermuda
Track & Field
100 m Hurdles
Women
Women
Nigeria
Bahamas
England
Track & Field
400 m
Men
Men
Zambia
England
Barbados
Track & Field
400 m
Women
Women
Barbados
England
England
Track & Field
10000m Walk
Men
Men
Canada
Australia
India
Track & Field
Javelin Throw
Women
Women
Australia
Australia
India
Cycling
Road Race
Men
Men
New Zealand
South Africa
Scotland
Track & Field
4 x 100 m Relay
Men
Men
England
Trinidad & Tobago
Nigeria
Track & Field
4 x 100 m Relay
Women
Women
Nigeria
England
Jamaica
Diving
10 m Platform
Men
Men
Australia
Canada
England
Track & Field
Long Jump
Women
Women
Nigeria
Australia
Ghana
Diving
3 m Springboard
Women
Women
Australia
Malaysia
Canada
Track & Field
1500 m
Women
Women
Scotland
Northern Ireland
Australia
Track & Field
800 m
Men
Men
Kenya
Australia
England
Track & Field
Javelin Throw
Men
Men
Pakistan
Grenada
Kenya
Track & Field
5000 m
Women
Women
Kenya
Scotland
Kenya
Track & Field
4 x 400 m Relay
Men
Men
Trinidad & Tobago
Botswana
Kenya
Track & Field
4 x 400 m Relay
Women
Women
Canada
Jamaica
Scotland
Diving
Synchronised 3 m Springboard Mixed
Scotland
Australia
Malaysia
Diving
Synchronised 10m Platform Mixed
England
England
Australia