Teams and Riders
AG2R Citroën Team
Alex Baudin
Mikaël Cherel
Paul Lapeira
Aurélien Paret-Peintre
Valentin Paret-Peintre
Nicolas Prodhomme
Andrea Vendrame
Larry Warbasse
Alpecin-Deceuninck
Nicola Conci
Kaden Groves
Alexander Krieger
Senne Leysen
Stefano Oldani
Oscar Riesebeek
Kristian Sbaragli
Ramon Sinkeldam
Arkéa–Samsic
Warren Barguil
Maxime Bouet
David Dekker
Thibault Guernalec
Michel Ries
Alan Riou
Clément Russo
Alessandro Verre
Astana Qazaqstan
Samuele Battistella
Mark Cavendish
Joe Dombrowski
Luis León Sánchez Gil
Gianni Moscon
Vadim Pronskiy
Christian Scaroni
Simone Velasco
Bahrain - Victorious
Yukiya Arashiro
Santiago Buitrago
Damiano Caruso
Jack Haig
Jonathan Milan
Andrea Pasqualon
Jasha Sütterlin
Edoardo Zambanini
Bora-Hansgrohe
Giovanni Aleotti
Cesare Benedetti
Nico Denz
Bob Jungels
Lennard Kämna
Patrick Konrad
Anton Palzer
Aleksandr Vlasov
Cofidis
François Bidard
Davide Cimolai
Simone Consonni
Alexandre Delettre
Jonathan Lastra Martínez
Rémy Rochas
Thomas Champion
Hugo Toumire
EF Education - EasyPost
Alberto Bettiol
Jonathan Kléver Caicedo Cepeda
Hugh Carthy
Jefferson Alexander Cepeda
Magnus Cort Nielsen
Stefan de Bod
Ben Healy
Rigoberto Urán
EOLO-Kometa
Vincenzo Albanese
Davide Bais
Erik Fetter
Lorenzo Fortunato
Francesco Gavazzi
Mattia Bais
Mirco Maestri
Diego Pablo Sevilla
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
Luca Covili
Filippo Fiorelli
Davide Gabburo
Filippo Magli
Martin Marcellusi
Henok Mulubrhan
Alessandro Tonelli
Samuele Zoccarato
Groupama-FDJ
Bruno Armirail
Ignatas Konovalovas
Stefan Küng
Fabian Lienhard
Rudy Molard
Thibaut Pinot
Jake Stewart
Lars van den Berg
INEOS Grenadiers
Thymen Arensman
Ben Swift
Laurens De Plus
Geraint Thomas
Filippo Ganna
Tao Geoghegan Hart
Salvatore Puccio
Pavel Sivakov
Intermarché - Circus - Wanty
Sven Erik Bystrøm
Laurens Huys
Arne Marit
Niccolò Bonifazio
Simone Petilli
Laurenz Rex
Lorenzo Rota
Rein Taaramäe
Israel - Premier Tech
Sebastian Berwick
Marco Frigo
Derek Gee
Domenico Pozzovivo
Matthew Riccitello
Simon Clarke
Stephen Williams
Mads Würtz Schmidt
Jumbo-Visma
Edoardo Affini
Koen Bouwman
Rohan Dennis
Thomas Gloag
Michel Hessmann
Sepp Kuss
Sam Oomen
Primož Roglič
Movistar
Albert Torres
Will iam Barta
Einer Augusto Rubio
Fernando Gaviria
Max Kanter
Óscar Rodríguez Garaicoechea
José Joaquín Rojas Gil
Carlos Verona
Soudal - Quick Step
Davide Ballerini
Mattia Cattaneo
Josef Černý
Remco Evenepoel
Jan Hirt
Pieter Serry
Ilan Van Wilder
Louis Vervaeke
Team Corratec
Nicolas Dalla Valle
Stefano Gandin
Alessandro Iacchi
Alexander Konychev
Charlie Quarterman
Veljko Stojnić
Valerio Conti
Karel Vacek
Team DSM
Alberto Dainese
Jonas Iversby Hvideberg
Andreas Leknessund
Niklas Märkl
Marius Mayrhofer
Florian Stork
Martijn Tusveld
Harm Vanhoucke
Team Jayco AlUla
Callum Scotson
Alessandro De Marchi
Eddie Dunbar
Michael Hepburn
Michael Matthews
Lukas Pöstlberger
Campbell Stewart
Filippo Zana
Trek-Segafredo
Amanuel Ghebreigzabhier
Daan Hoole
Alex Kirsch
Mads Pedersen
Bauke Mollema
Toms Skujiņš
Natnael Tesfatsion
Otto Vergaerde
UAE Team Emirates
Pascal Ackermann
João Almeida
Alessandro Covi
Davide Formolo
Ryan Gibbons
Brandon McNulty
Diego Ulissi
Jay Vine
Riders list by nationality
51
Italy
19
France
12
Netherlands
11
Germany
10
Belgium
9
United Kingdom
9
Australia
8
Spain
6
USA
4
Colombia
3
Norway
3
Czech Republic
3
Eritrea
3
Denmark
2
Luxembourg
2
Russia
2
Ecuador
2
Ireland
2
Austria
2
South Africa
2
Switzerland
1
Latvia
1
Slovenia
1
Estonia
1
Lithuania
1
Japan
1
Portugal
1
Serbia
1
Kazakhstan
1
Hungary
1
New Zealand
1
Canada